Коуч и консултант
Бизнес клиенти
Въвеждаща информация
В работата ми като консултант, коуч и ментор се стремя да подкрепя клиентите си чрез развитие на техните лични и организационни ресурси, за да имат по-големи възможности:
- за още по-бърза адаптация към динамичната и бързо променяща се среда;
- за по-голяма конкурентоспособност в този изключително конкурентен свят:
- за увеличаване на степента на постигане на целите;
- да разкриват повече конструктивни за тях възможности и да успяват да ги реализират;
- да намалят рисковете пред тях чрез решения за:
- текущи кризи;
- превенция срещу заплахи.
Консултатски услуги
Бизнес развитие, устойчивост, корпоративна социална отговорност
Идентифициране на възможности за развитие и превенция към рискове (управленски, организационни, икономически, финансови, маркетингови, правни, социални и други).
Участие в процеса по изготвяне и/или реализирането на стратегии, програми и проекти свързани с бизнес развитието, устойчивостта и КСО.
Управление на промяната
Участие в разработване на проекти за промяна и/или нейното осъществяване. Управление на промяната чрез фокус върху ефективното и ефикасно реализиране и превенция към рисковете.
Системността ми от знания, умения и опит дават възможност за участие в множество различни области на промяна (управленска и организационна, икономическа, маркетингова, човешки ресурси, финансова, правна и други) в бизнес организацията, в цялостният ѝ процес или само в определен неин етап.
Управление на кризи и конфликти
Възможност за участие в управлението и решаването на кризи от най-различно естество, възникващи пред организациите.
Както и в решаването на междуличностни конфликти, между партньори, колеги, със служители или други лица.
Развитие на човешките ресурси
Развитие на човешките ресурсите в организацията чрез различни обучения и коучинг програми за мениджъри, лидери и служители.
Разработване и/или подкрепа в реализацията на управленските стратегии в областта на ЧР.
Разработване и управление на проекти за привличане, развитие и задържане на таланти.
Развитие на организационната култура
Развитие на организационната културата като среда за подкрепа и подпомагане на индивидуално, организационно и бизнес развитие, иновации, засилена работна мотивация и удовлетвореност от постигнатото, подходяща за привличане, развитие и задържане на таланти.
Обучения, развитие на процеси и кризисни интервенции
За да подпомогна клиентите си за постигане на още по-голяма ефективност и ефикасност, мога да ги подкрепя чрез: обучения, развитие на процеси и кризисни интервенции.
Някои примери за области на развитие на индивидуалните знания и умения:
- Комуникация и общуване;
- Емоции, емоционална интелигентност и управление на емоциите;
- Вземане на решение;
- Лидерство и ръководство, лидерски стилове;
- Мениджмънт;
- Планиране;
- Организиране;
- Мотивация;
- Контрол;
- Делегиране;
- Управление на времето;
- Управление на кризи;
- Управление на междуличностни конфликти;
- Управление на промяната;
- Работа в екип;
- Управление на стреса и тревожността;
- Търговски умения;
- Предприемачество.
Някои примери на процеси в организациите, които може да бъдат подкрепени:
- Развитие на служителите, мениджърите и лидерите;
- Интегриране на служители (новопостъпили, при длъжностна промяна или ангажиране с допълнителни функции);
- Задържане и привличане на таланти;
- Управление на промяната;
- Развитие на организационната култура;
- Повишаване на КПД;
- Устойчиво развитие на организацията.
Коучинг програмите се индивидуализират спрямо конкретния проект (цел, задачи, време, участници и т.н.). Те са практически насочени, целящи да развият знанията и уменията на участниците, за конкретно ежедневно приложение, към достигане на личните и професионални цели.
Има възможност за еднократно и за продължително обучение, както и за кризисни интервенции.
Пример за кризисна интервенция:
При междуличностен конфликт: за неговото решаване се извършват няколко индивидуални и/или групови коучинг сесии със свързаните с казуса служители.
Пример за еднократно обучение:
За целите на развитие на лидерството в организацията с настоящи и/или потенциални мениджъри се провежда няколкочасов, еднодневен или двудневен курс с водеща тема „Емпатия, емоционална интелигентност и лидерство“.
Пример за продължително обучение:
Проект „Подобряване на комуникацията в организацията“
- Диагностика. Събира се информация (чрез беседи, наблюдение, поставяне на задачи и др. методи), анализира се и се набелязват ключовите възможности за развитие. След което се обсъждат с клиента различните решения и се уточнява кратък план, който да служи като основа и насока за действие;
- Същинска част. Действия в изпълнение на плануваното. Разбира се първоначалният план е само насока, в същността си е динамичен и в самия процес на изпълнение се оптимизира и развива, вследствие на професионалната преценка на коуча или на предложения на клиента и договорена промяна;
- Заключителен етап. Обсъждат се постигнатите резултати и се дават насоки за последващи действия, които да поддържат посоката на развитие и за превенция срещу рискове.
Някои основополагащи направления при работата ми с клиенти
- Стратегия „Учещата се организация“: При коучинга: целя участниците да развият не само собствените знания и умения в конкретната област (примерно в комуникацията), но и коучинг уменията си, за да могат да продължат процеса по устойчиво развитие, като предават знанията и уменията си на останалите членове на организацията;
- „Хуманистичното“ и „Позитивното“ направление: На човек му е присъщ стремежа към развитие и ролята на организацията е да му осигури подходящата среда, а обучението е ключов елемент за развитието и самоактуализацията. А позитивизмът е в подкрепа на щастието, удовлетворението, самопознанието, балансираната самооценка, активността, ниските нива на стрес и тревожност, добрата комуникация, лидерството, креативността, устойчивото управление и т.н. Разбира се позитивизмът не трябва да води до „слагане на розови очила“ и невиждане на рисковете и заплахите, а до решения и превенция, устойчивост, удовлетвореност и реализиране на възможностите за развитие.
- „Системност“:
o Взаимовръзката между развитие на служители и организация. Развитието на служителите води до възможност за развитието на организацията, а нейното открива възможността за тяхното. Това е процес на възпроизводство на възможности и повишена реализация.
o Коучингът да развива знания и умения на обучаващите се, които да им дадат възможност:
- за разбиране в по-голяма степен на взаимовръзките и взаимозависимостите в ежедневните ситуации;
- системност, широчина и дълбочина от развити умения;
- да има възможност за използване на оптимално конструктивен инструмент в конкретна ситуация.
o За да може да се достигне до възможно по-голяма степен на развитие на клиента. При коучинга се използва голяма система от знания и умения от различни области на науката: психология (личностна, социална, когнитивна, педагогическа, организационна и др.); психотерапия (когнитивно-поведенческа, хуманистична, аналитична, фокусираната към решението и др.); педагогика; управление; икономика; философия; социология; медицина и други.